O s                

Nadační fond MaMiNa podolská nedonošeňátka

vznikl dne 13.11.2017 z iniciativy tří maminek (paní Dagmar Kocmichové, Michaely Drobné a Veroniky Bajerové), které se ocitly v podobné, nelehké životní situaci, kterou bylo předčasné narození jejich dětí. 

Proč jsme se rozhodly založit nadační fond?

Koncem února roku 2016 se nám narodili naši dva kulíšci - Michael a Natálie. Oba dva byli malincí a potřebovali odbornou pomoc, které se jim naštěstí dostalo včas. Personál Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze Podolí nám je zachránil a my za to byly společně s našimi rodinami neskutečně vděčné. Vznikl nápad, předat nemocnici nějaký dar. Společně s dalšími rodiči jsme zorganizovali soukromou sbírku, napekli cukroví a vydali se do Podolí. 

O rok později nás kontaktovala paní Bajerová, kterou zastihl podobný osud. Dřív, než to bylo v plánu, se jí narodil syn Matouš a my si řekly, proč v naší snaze nepokračovat i nadále a naše úsilí nezoficiálnit. 

Tím vznikl Nadační fond MaMiNa podolská nedonošeňátka.


Co je naším cílem?

Cílem Nadačního fondu MaMiNa podolská nedonošeňátka je materiální a finanční pomoc oddělení neonatologického pracoviště jednotky intenzivní péče (NEO-JIP) a oddělení neonatologického pracoviště intermediární péče (NEO IMP) Ústavu pro péči o matku a dítě, Podolské nábřeží 157/36, Praha 4 Podolí, PSČ: 140 00. Dále jen "ÚPMD".


Jak konkrétně pomáháme?

  • Hlavní činností nadačního fondu je shromažďovat a jednou za rok předávat finanční prostředky Neonatologickému pracovišti ÚPMD, tím podporovat jeho chod. 

Za tyto prostředky personál nemocnice pořizuje věci typu: prostěradla, pelíšky a deky do inkubátorů, povlečení a peřinky do dětských postýlek, "klokánkovací" a kojící křesla, podnožky a  polštáře, parní sterilizátory a ohřívačky mateřského mléka, speciální šidítka a lahvičky pro nedonošené děti, rehabilitační potřeby, hygienické potřeby, potřeby pro rozvoj dětí (např. dětské knihy a kolotoče nad dětské postýlky) aj.

Tyto věci  zpříjemní a zjednoduší chod neonatologických oddělení a není možné je běžně zakoupit z prostředků, které má nemocnice k dispozici na zajištění standardního, finančně náročného provozu těchto oddělení.

  • Kromě toho, je naší snahou podporovat rodiny nedonošených miminek a to především tím, že: organizujeme společné akce, tvoříme informační materiály, konverzujeme a sdílíme své zkušenosti na facebookových stránkách "podolská nedonošeňátka".

Jak vznikl název a jaký je význam loga?

Název nadačního fondu je složen z počátečních písmen jmen našich dětí - MatoušMichaelNatálie a z přívlastku, který odpovídal situaci, ve které se naše děti nacházely. Byla to nedonošená miminka, která se narodila v porodnici v Praze Podolí.

Logo je dílem výtvarnice, paní Agnieszky Páté - Oldak. Tímto bychom jí rády vyjádřily své díky.

Dominantou loga je měsíc. Lidé se rodí v určitý měsíc. Naše děti se narodily dříve, než je to standardní. V tu dobu ještě nebyly zcela připravené k životu a o to větší pomoc v daný čas potřebovaly. V našem pojetí tedy měsíc symbolizuje především klidný dětský spánek/odpočinek a matčino lůno nebo matčinu náruč.

Barvy. I barvy, které jsou v logu použité, mají svůj význam. Světle růžová - láska a něha, bílá - nevinnost, šedá - evokuje smutek a pokoru, žlutá - je barvou naděje a purpurová (fialová) barva působí povzbudivě a přináší duševní klid. 

Pozn. purpurová barva je symbolem "Mezinárodního dne předčasně narozených dětí". Více o něm naleznete v sekci "Články".

Logo
Logo