Učitelé z Kateřinek šijí stovky prostěradel pro podolská nedonošeňátka

22.02.2021

ČLÁNEK UVEŘEJNĚNÝ DNE 15.ÚNORA NA LIBERECKA.DRBNA.CZ

Třídy ve Střední škole oděvního designu v Kateřinkách jsou sice prázdné, učitelé ale nezahálí. Kromě distanční výuky také zasedli k šicím strojům, u kterých vyrábějí prostěradla pro nedonošená miminka tzv. podolská nedonošeňátka z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze (ÚPMD).

Na libereckou školu se s žádostí o pomoc obrátil Nadační fond MaMiNa. Ten založily tři maminky Dagmar, Michaela a Veronika, které si samy prošly těžkými chvílemi, když se jim narodily předčasně děti Michal, Natálie a Matouš. Už několik let se snaží fond podporovat neonatologické pracoviště ÚPMD finančními prostředky i materiální pomocí. "Ještě než jsme založily nadační fond, také jsme samy šily. Jedna z maminek, které porodily předčasně, studovala v Liberci, a tak vznikl nápad, že bychom se mohly na libereckou školu obrátit," sdělila za NF MaMiNa Dagmar Kocmichová.

Nadační fond MaMiNa podporuje ÚPMD například nákupem pelíšků, dek, peřinek, ohřívaček mléka nebo speciálních šidítek a hygienických potřeb.

Během tohoto týdne by měla liberecká škola předat do Prahy okolo tří stovek prostěradel. Ty budou umístěny v inkubátorech, mají proto specifické rozměry. Do jejich výroby se pustili celkem čtyři pedagogové. "Za den jsme zvládli ušít okolo osmdesáti prostěradel," uvedla zástupkyně ředitele Blanka Merklová. Podle Merklové ji tato možnost pomoci nadchla. "Na jaře jsme šili roušky. Tohle je zase něco jiného, ale je to hezké. Zvlášť když víte, že je to užitečné," komentovala zástupkyně.

Nadační fond tuto pomoc velmi vítá, podle Kocmichové by takové množství prostěradel mohlo stačit asi na tři roky. Se školou jsou předběžně domluveni i na další spolupráci v podobě šití usínáčků. NF MaMiNa ale uvítá i další pomoc. Kromě finanční podpory aktuálně shání zhruba například 250 rychlozavinovaček.