Poklidné těhotenství Veroniky (40) vystřídal strach o syna: Matouš se narodil o 10 týdnů dřív a vážil 970 gramů

31.05.2019

ČLÁNEK UVEŘEJNĚNÝ DNE 6.12.2018 NA WWW.BLESK.CZ

Zažila to, co žádná nastávající maminka nechce zažít ani ve špatném snu. Poklidné těhotenství Veroniky Bajerové (40) se ve třetím trimestru naprosto překotilo a z nadšeného očekávání zrodu nového života se rázem stal boj o život syna a ji samotné. Matouš se nakonec narodil o deset týdnů předčasně.

"Zpočátku jsem měla hezké bezproblémové těhotenství," začíná své vyprávění, kterým se vrací do doby před dvěma lety charismatická Veronika. Komplikace nastaly vcelku banálně, a jak jinak, než nečekaně. "Když jsem šla na klasickou trimestrální kontrolu, zjistilo se, že miminko se nedostatečně vyvíjí a má menší hmotnost, než jakou by v daném týdnu mělo mít. A tehdy začal největší stres v mém životě," líčí divadelní herečka a dabérka.

"Bylo to pro mne šokující," vzpomíná na moment, který jí poklidné těhotenství změnil v prakticky dennodenní starosti o to, jak vše bude dál. "Do té doby mi nic nebylo. Nepociťovala jsem žádné varovné příznaky." Od své známé, kterou stihla podobná nepřízeň, si dobře uvědomovala, co pro ni nastalá situace v těhotenství obnáší. "Možná právě proto to byl takový šok." 


Starosti i nová přátelství

Kvůli komplikacím nakonec skončila na rizikovém oddělení Ústavu pro péči o matku a dítě (ÚPMD). "Bylo to stresující. Zároveň jsem vnitřně doufala, že bude vše v pořádku a že je dnes medicína na takové úrovni, a zde v Podolí jsem se o tom opravdu přesvědčila, že se dají dělat zázraky," uvědomuje si s odstupem Veronika a je zároveň vděčná, že kromě strastí v porodnici zažila i hodně příjemných okamžiků. "Našla jsem si tam několik přátel, ať už to bylo na rizikovém oddělení, nebo na jiných, kam jsem po porodu za miminkem docházela. Ty vazby a sdílení podobných údělů vás s ostatními sblíží, když se dennodenně potkáváte s ostatními rodiči."

Na svět se těšil více než jiné děti

Matouš se nakonec narodil ve 30. týdnu těhotenství, tedy zhruba 10 týdnů před řádným termínem. Na svět přišel akutním císařským řezem a i tak ještě neměl v boji o holý život vyhráno. "Náš Matouš byl veliký bojovník. Hned po porodu totiž neměl úplně příznivý stav," říká Veronika. Jemu navzdory se však klučina měl čile k světu a dodnes svým rodičům nedělá nic jiného než radost. "Nejčastěji od něj doma slyšíme »a jejej« a »jéžiš«", směje se.

Zaplaťpánbůh, že nebylo zapotřebí dalších lékařských zákroků," je si maminka vědoma. Sama totiž v porodnici zažila případy, kdy jiným miminkům museli po porodu operovat například srdíčka.

Neztrácet naději navzdory problémům

Proč se Matouš narodil téměř o deset týdnů dříve, než trvá řádné těhotenství? "Vliv v tom podle lékařů sehrálo více faktorů," uvádí Veronika. "Někdo třeba naznačoval, že jsem coby osmatřicetiletá prvorodička byla v přeci jen pokročilejším věku, ale podle výsledků různých vyšetření mělo být vše v pořádku. Dokonce mi gynekolog říkal, že mám hodnoty jako »dvacítka«. Zároveň ale trpím vysokým krevním tlakem i metabolickým onemocněním ledvin, takže i to mohlo mít příčinu," zamýšlí se.

"Není dodnes jasné, zda nešlo náhodou o preeklamsii (těhotenská toxikóza - pozn. redakce), která má prakticky stejné projevy," říká. Důležité je v každém případě během těhotenství nic, ani sebemenší banalitu, nepodcenit.

"Člověk některé věci nemůže ovlivnit. Takové příhody se stávají dvacetiletým, třicetiletým i čtyřicetiletým. Vše je mezi nebem a zemí," vysvětluje Veronika. "Na pokoji jsem v porodnici třeba zažila čtyřiadvacetiletou nastávající maminku, která během pár dní přišla o dvojčata," uvádí příklad z těch, které šťastně jako ten její bohužel neskončily.

"Pokud ale k nějakým komplikacím dojde, tak bych maminkám přece jen doporučila, aby se spojily s někým, kdo už má podobnou zkušenost za sebou. Například s naším Nadačním fondem MaMiNa, který vznikl za účelem podpory miminek na oddělení neonatologie v podolské porodnici. Sdružují a přátelí se tam maminky, které se ocitly v podobné nelehké situaci, jakou je předčasný porod, " říká Veronika. Po chvilce přemýšlení však přece jen dodává. "Nejdůležitější ale je, neztrácet naději."

Mikulášská nadílka pro "nedonošeňátka"

Veronika se spolu s ostatními maminkami, které si prošly toutéž zkušeností, sešla v ÚPMD při příležitosti speciální mikulášské nadílky pro "podolská nedonošeňátka" 4. prosince. Na každoroční akci, která má charakter doslova rodinného setkání, protože maminky za leckdy i několikaměsíční pobyt v porodnici naváží vřelé vztahy se zdejšími sestřičkami a lékaři, Nadační fond MaMiNa předal ústavu dar v hodnotě 35 640,- Kč, který má přispět k dalšímu zkvalitnění péče o »nedonošeňátka«.

Pokud byste »nedonošeňátkům« chtěli radost udělat i vy, můžete tak učinit skrze finanční dar na transparentní účet nadace: 1024823938/6100.


Autor článku i některých fotografií: David Zima, Blesk.cz