Mezinárodní den předčasně narozených dětí

20.10.2018

Mezinárodní den předčasně narozených dětí ("Prematurity day") je určen na 17. listopadu a v České republice se slaví od roku 2010. 

V tento den, se po celém světě rozsvítí hlavní památky, důležité budovy i divy přírody purpurovou barvou.

Je to den, kdy lidé sdílejí příběhy svých dětí, které se narodily i o několik týdnů či měsíců dříve. 

Pozn.: V České republice se počet předčasně narozených dětí neustále zvyšuje. Aktuálně se hovoří o tom, že z celkového počtu narozených dětí, se rodí cca 8% dětí předčasně.

Smyslem Mezinárodního dne předčasně narozených dětí, je především upozornit na to, jak jsou důležité rodinné vazby.

Směrem k předčasně narozeným dětem jde především o to, aby byl umožněn kontakt matky s dítětem, neboť je pro všechny zúčastněné velmi důležité to, aby se matka mohla podílet na péči o své dítě také v době, kdy je hospitalizováno v nemocnici. Aby mohla držet své dítě za ruku, "klokánkovat" - chovat ho, aby ho mohla přebalovat, mýt a převlékat, povídat si s ním, číst mu pohádky, nakrmit ho, až to bude možné apod.


V rámci Mezinárodního dne předčasně narozených dětí je také vyhlašována cena Purpurového srdce. Tu pořádá organizace Nedoklubko spolu s Českou neonatologickou společností (ČNeoS). Cena je určena lidem, kteří se významně zasloužili o péči o předčasně narozené děti.

Srdce, kterým jsou výše zmínění lidé oceňováni je vyráběné z českého skla a mincovního stříbra. Symbolizuje sílu a zároveň "křehkost" předčasně narozených dětí. Pod srdcem je za všechny předčasně narozené děti, které svůj boj prohrály umístěna slza. Slza, kterou za ně prolily jejich rodiny.

Pozn.: Purpurové srdce je obecně známé ocenění. Předává se vojákům za "zranění", která utrpěli v boji.